Yalova Hediyelik Eşya
Yalova’nın farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapması, bir geçiş coğrafyasında yer alması, Akdeniz ve Karadeniz iklim özelliklerine sahip olması hediyelik eşyaların sadece el yapımı değil de, aynı zamanda doğal ve organik ürünlerinde olmasına yardımcı olmuştur.
Tatile giden bir kişiden en çok beklenilen şeyin, dönüşte elinin boş olmamasıdır. Bu durumdan dolayı da Yalova’yı ziyaret eden herkes, bu tür hediyelerle eve dönüş sağlamaktadır.
El Yapımı Hediyelik Eşyalar
Farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yaptığından dolayı Yalova, birbirinden yetenekli ustaların ellerinde oluşan ürünlere barındırmaktadır. Özellikle Çınarcık yapımı olarak bilinen iğne oyalarının evleri süsyeleyecek tarzdaki özellikleri, ince işçilikleri göz kamaştırır niteliktedir.
Yalova Çarşısı olarak adlandırılan yerlerdeki alışveriş mekanlarında Yalova’nın kendine özgü el yapımı olan çini işlemeleri, dokuma halı ve kilimler ayrıca hat sanatlarını bulabileceğiniz bir çok mağaza yer almaktadır. Bu el işi hediyelik eşyalar sadece bu çarşıya özgü değildir. Şehrin genelinde işlek yerlerde bulunan hemen hemen her köşe başı konumda hediyelik eşya satan küçük işletmeler gözlenlenebilir.
Bunlara ek olarak alınabilecek hediyeler arasında boynuz ve gümüş işleme takılar, ipek dokuma kilimler, minyatür sanat eserleri ve ipek-kozası işlemeleri bulunur.
Doğal ve Organik Hediyelik Ürünler
Yalova’nın iki farklı iklime sahip özellik göstermesi, hem yemek kültürünün renklenmesine hem de hediye anlaşının farklılaşmasına olanak sağlamıştır.
Doğal hediyelik eşyaların başında gelen sabun çiçekler, şehrin doğal güzelliklerini yansıtan en güzel örnekler arasında yer almaktadır. Hediyelik eşya dükkanları aracılığıyla erişilen bu ürün, Türkiye genelinde sadece Yalova’ya özgüdür. Yalova’nın dağlarından toplanan çiçeklerin sabuna dönüştürülmesiyle evlere temiz kokulu bir atmosfer getirir.
Ayrıca sebze ve meyve konusunda oldukça şanslı bir coğrafyaya sahip olması, Yalova’yı organik bitkilerin bir merkezi haline getirmiştir. Çitflikköy mevkisinde kurulan semt pazarında, köylü halkın kendi elleriyle ürettiği ürünler satılmaktadır. Tatil dönüşünde farklı bir hediye ile gitmek isteyen kişilerce buradaki organik ürünler alıp götürülür. Salı ve pazar günlerinde kurulan semt pazarında Yalova genelinde yetişen tüm bitkiler konuklara sunulmaktadır.

whatsapp