Yalova Ulaşım
Coğrafi konumu itibariyle Türkiye'deki birçok ile göre daha kolay ulaşım ağına sahip olan Yalova, İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi büyük şehirlere yakın bir konumda yer alır. Yüzölçümünün küçük olmasından dolayı, hava limanının bulunmaması buraya ulaşımın zor olduğu anlamına gelmez.
Marmara Deniz'ine kıyısı olması deniz ulaşımını feribotlar aracılığıyla mümkün kılar. Bunların yanı sıra kara yolları, coğrafi yapısı gereği engebeli arazilerin olmamasından dolayı, oldukça rahat bir yolculuk sunar.
Karayolu ile Ulaşım
Karayolu bağlantıları, çevresinde bulunan Bursa ve Kocaeli üzerinden sağlanmaktadır. Çevresindeki ilçelere ve illere karayolu ulaşım için oldukça geniş bir yol ağına sahiptir. Konumu itibariyle bir geçiş noktasında bulunan Yalova'dan, İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerine ulaşım oldukça kolaydır.
Yalova'nın karayolu üzerinden çevre illere genellikle otobüsler ile yolculuk yapılır. Şehir merkezine Bursa'nın uzaklığı 69 km,Kocaelinin uzaklığı 63 km ve İstanbul'un uzaklığı ise 174 km'dir.
Yalova-İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakalarından otobüs fiyatı 40 TL'dir.
Yalova-Kocaeli otobüs fiyatı 22 TL'dir.
Yalova-Bursa otobüs fiyatı 20 TL'dir.
Yalova-Ankara otobüs fiyatı 70 TL'dir.
Denizyolu ile Ulaşım
Marmara Denizi kıyısında yer alan Yalova'ya genellikle deniz ve yük taşımacılığı İstanbul-Yalova hattı arasında yapılmaktadır. Şehir Hatları Yolcu Vapurları ve Deniz Otobüsleri ile deniz ulaşımı sağlanır.Ayrıca Arabalı Vapurlar ile yolcu ve araç taşımacılığı hizmeti verilir.
Yalova - İstanbul/Yenikapı feribot ücreti 29 TL’dir.
Yalova - İstanbul/Pendik feribot ücreti 19 TL’dir.
Yalova - İstanbul/Yenikapı araçlı feribot ücreti 84 TL’den başlamaktadır.
Yalova - İstanbul/Yenikapı araçlı feribot ücreti 60 TL’den başlamaktadır.
Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) deniz otobüsü ücreti 34 TL’den başlamaktadır.
Yalova Ulaşımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Genel olarak Yalova şehir merkezinde dolmuşlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Merkezin küçük bir alana yayılması, ulaşımı kolay hale getirmiştir. Şehir içerisinde 3 farklı bölgeye ayrılan otobüsler, sabah 6 civarından akşam 18:00’a kadar hizmet etmektedir.
Yalova il merkezinden genel olarak ilçelerine haftanın 6 günü Yalova Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlanır. Hafta içi saat 06:45’ten itibaren başlayan dolmuş saatleri, akşam 18:00’da sona erer. Haftaiçi ortalama 1 saatte kalkan dolmuş seferleri, pazar günleri mevcut değildir. Yalova merkezden ilçelerine uzaklıkları ise aşağıdaki gibidir.
Yalova – Altınova 27 km
Yalova – Armutlu 51 km
Yalova – Çınarcık 16 km
Yalova – Çiftlikköy 4 km
Yalova – Termal 12 km
Yalova’da genel olarak yolların çok şeritli olmasından dolayı, hemen hemen her zaman trafiğin normal olarak akmasına yardımcı olmuştur. Ancak bayramlarda Altınova-Gebze arasındaki Osmangazi Köprüsü son derece kalabalık olmaktadır.

whatsapp