Yalova'da Yemek
Konumu itibariyle bir geçiş güzergahı üzerinde yer alması, aynı zamanda ulaşım imkanlarının kolay erişime izin vermesi, Yalova ilini kültürel açıdan zenginleştirmiştir. Türkiye’nin birçok farklı ilinden gelip, buraya yerleşmiş insanların beraberinde getirdikleri damak tatları, yemek anlayışını da zengin kılmıştır.
Yalova içerisinde, ilçeleri de dahil olmak üzere Anadolu mutfağından, dünya mutfağına kadar geniş bir yelpazede yemek seçeneği sunmaktadır. Yöresel yemeklerin yanında, farklı kültürlere ait yemeklerinde seçenekler arasında bulunması, mutfak anlamında renkli görüntülere ev sahipliği yapmasına ortam oluşturmuştur.
Yalova gezisi boyunca bölgeye özgü yemeklerin tadılması ya da gelinen yöredeki yemek kültürünün aynı şekilde Yalova’da devam etmesi, tatil için burayı tercih edenlere kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerine olanak sağlamıştır.
Yalova'nın Yöresel Yemekleri
Yalova Çorbası
Yalova’nın en meşhur yemeklerinden birisi olan Yalova Çorbası, kış aylarında en çok tercih edilen yemekler arasında yer alır. İçerisinde bulunan lahana yaprakları, yeşil mercimek ve bulgur üçlüsü kış aylarında insanın içini ısıtacak bir özelliğe sahiptir.
Milföylü Yalova Kebabı
Anadolu yemekleri arasında görsellik açısından en güzel görünüme sahip yemeklerden birisi olan Milföylü Yalova Kebabı, milföy hamurunun arasına etin yerleştirilip üzerine kaşarın eritilmesi ile sunulmaktadır. Şehrin bir simgesi haline gelmiş olan bu yemek, gelen ziyaretçilerce tadılmazsa, Yalova’yu tam anlamıyla öğrenmemiş olarak değerlendirilir.
Yalova Köftesi
Türkiye’nin kendine özgü birçok köfte yemeği türleri vardır. Yalova’nın kendine has malzemeler ile sofralara servis edilen Yalova Köftesi, yapım aşamasında üzerine bırakılan deliklerin içerisine kaşar ve yeşil salatanın kreması eklenerek misafirlere sunulur.
Termal Sarma
Yalova’nın Termal ilçesinde ün kazanan ve Yalova genelinde hemen her restorantta servis edilen Termal Sarma yemeği, Türkiye genelinde bulunan yaprak sarmalarına göre farklı bir lezzet ile sofralardaki yerini alır.
İçerisine mantar ve soğan sotelenerek biftekle karıştırılır. Daha sonrasında yaprak ilesarılır.
Yaprak Pidesi
Normal etli ekmek benzeri pidelerden farklı olarak, asma yapraklarından oluşan bir kaplamanın arasına istenilen malzemelere göre şekillenir. Farklı lezzetlere açık olan kişilerce tercih edilen bu yemek, Yalova’yı ziyaret eden herkesçe beğenilen bir tat olarak ön plana gelir.
Termal tatlısı
Pastanelerdeki özenle hazırlanan pastalara benzeyen Termal tatlı, krepin arasına taze yapılmış elma marmelatı ve kavrulan fıstık tanelerinin sarılmasıyla yapılır. İşlem bittikten sonrasında üzerinde gezdirilen vişne reçeliyle sofralardaki yerini alır.
Yalova Tatlısı
Yalova’nın kendine has yemekleri arasında tescilli olarak bu ile ait olan Yalova Sütlüsü, burayı gezmek için tercih eden herkesin tatması gereken bir lezzet olarak nitelendirilir. İçerisinde bulunan tamamiyle doğal süt, un, şeker, badem, fıstık, ceviz ve farklı meyvelerden oluşan bu tatlının tarifi bir sır olarak saklanmaktadır.
Menü seçimleri arasında çikolatalı, tahinli, damla sakızlı ve sade seçenekleri yer alır.
Yalova Restorantları
Altın Balık Marin
Yalova merkezde bulunan İDO Yalova Hızlı Feribot İskelesi’nin hemen yanı başında yer alan Altın Balık Marina, yıl boyunca en kalabalık müşteri trafiğine ev sahipliği yapan restoranttır. Deniz ve yat limanı manzarası bulunur.
İç ve dış tasarımının tam bir taverna atmosferine sahip olması, lüks bir görünüm sağlamıştır. Yıl boyunca Marmara Denizi’inden tutulan taze deniz ürünleri restorantın mutfağını oldukça zengin bir hale dönüştürmüştür. Yalova’nın kendine has yöresel yemeklerinin de servis edildiği mekan, Yalova mutfağını tam anlamıyla tanımak için en iyi örneklerden birisidir.
Yıllardır Rakı-Balık sofrası diye tabir edilen menünün Yalova’daki ilk adresi olarak değerlendirilir.
Acarlar Kebap Salonu
Yalova’nın en işlek caddelerinden Gazi Paşa Caddesi üzerinde bulunan Acarlar Kebap Salonu, Yalova’ya özgü yemeklerin yanı sıra Anadolu’nun çeşitli bölgelerine has yemeklerinde sunulduğu bir mekandır.
Daha çok ailelerce tercih edilen mekanda ön plana hamur işi yiyecekler gelmektedir. Milföylü Yalova Kebabı’nında aralarında bulunduğu nezih, sakin ve ferah bir restorant olarak nitelendirilir.
Tike Yalova Marina Restorant
Dünya genelinde tescillenmiş bir marka olarak hizmet veren Tike, Yalova’da 2011’den beri hizmet vermektedir. Yalova merkezdeki İskele’de bulunan Tike Yalova Marina Restorant Güney ve Güney Doğu mutfak kültürlerinin en iyi yemek örneklerini müşterilerine tattıran bir mekan olarak ün salmıştır.
Yerli yemeklerden çok farklı kültürlere ait yemekleri bir sofrada buluşturan mekanda alkollü ve alkolsüz içeceklerin yanı sıra, taze deniz ürünleri de servis edilmektedir.
Deniz ve yat limanı manzarasının karşısında, Yalova merkezdeki yemek yenilecek en kaliteli ortam olarak nitelendirilir. Çıtır Beyti, Veli Nazik, Hayırlı, Mütebbel ve Veli Nazik gibi Anadolu yemek kültüründe yeni yeni ün kazanmaya başlayan lezzetlerin ilk adresi olarak ön plana gelmiştir.
Pehlivan Sofrası
Yalova’nın Altınova ve Kocaeli’nin Karamürsel ilçelerinin sınır noktasında, denize sıfır bir konumda yer alan Pehlivan Sofrası, kaliteli bir alkollü aile mekanları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
Sigara içilen ve içilemeyen alanların birbirinden ayrılmasıyla, müşterilerine diledikleri şekilde hareket etmelerine olanak sağlayan restorant, kaliteli hizmetleri ve manzarası ile Altınova ilçesindeki en iyi mekan olarak ün kazanmıştır.
Denize sıfır konumda yer alan Pehlivan Sofrası’nda, et ürünlerinin farklı lezzetlerde pişirilmesi gelen müşterilene zengin bir damak tadı sunmaktadır.
Yalova’ya özgü yaprak ciğer ızgarası en çok tercih edilen yemekler arasında bulunur.
Keyf-i Seyir
Yalova Altınova ilçesinin Denizgören Mahallesi’nin en yüksek konumunda yer alan Keyf-i Seyir restorantı, ismini konuklarına sunduğu manzaradan almıştır. Körfezin ve denizin ayakların altına serilmesi gelen müşteriler tarafından en çok beğenilen nokta olarak nitelendirilir.
Sıcak atmosferinin yanında, modern ve ferah dekorasyonu günün her anında keyifli dakikalar yaşatacak türdendir. Güler yüzlü personellerinin yanı sıra uygun fiyatları ön plana çıkan restorant, yöresel yemeklerin servis edilmesiyle de ün kazanmıştır.
Durduoğlu Kebap
Yalova’nın Termal ilçesinde tepe bir noktada bulunan Durduoğlu Kebap, doğa severlerce en çok tercih edilen yemek duraklarındana birisi olarak ön plana gelmiştir.
Yapılan yemekler arasında yöresel kebapların yanı sıra Adana’ya özgü kebaplarında sunulması bu mekanın daha da ün kazanmasına olanak sağlamıştır. Kuş seslerine manzaranın katılması ile Termal ilçesinde bulunan diğer mekanlara göre bir adım öne çıkmasına yardımcı olmuştur.
Termal Gökçetepe Restoran
Yalova’nın Termal ilçesindeki Ortaburun yolu üzerinde bulunan restorant, Türk mutfağının kendine özgü yemeklerini sunarak ün kazanmıştır.
Yüksek bir konumda yer alması, Termal ilçesine kuş bakışı göz atma fırsatı sunar. Gelen müşteriler için hem açık hava da hemde kapalı alanda oturma yerleri mevcuttur. Bir aile işletmesi olarak Termal Gökçetepe Restoran, genel olarak sabah kahvaltılarında tercih edilen ilk konum olarak değerlendirilmektedir.
Kırmızı Beyaz Pide & Kebap
Yalova’nın Armutlu ilçesindeki İhlas Armutlu Tatil Köyü’nün hemen yanı başında yer alan Kırmızı Beyaz Pide&Kebap restorantı, tatile gelen bir kişinin olası bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiştir. İçerisindeki çocuk oyun alanı, mescidi, çocuk bakım odası ve genel ihtiyaçlar için servisleri ön plana çıkmasına yardımcı olmuştur.
Hamur işi yemeklerin en çok tercih edildiği mekanda ekstra olarak Yalova’ya özgü çorbalar ve kebaplar da servis edilmektedir.

whatsapp